کیسه جامبوبگ (BIG BAG)

کیسه جامبوبگ (BIG BAG)

کیسه جامبو بگ یا گونی جامبو بگ به شرح خلاصه ابتدا توسط گردبافت به صورت رولِ کیسه جامبو در ابعاد مختلف تولید و سپس با طی مراحلی از برش و دوخت چند تکه پارچه کیسه جامبو بگ مجزا از هم و دسته های لازم به یکدیگر متصل شده و استایل نهایی کیسه جامبوبگ شکل می گیرد. کیسه جامبو در شرکت اُپال پلیمر با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تولید و عرضه می شود.

کیسه جامبو بگ

کیسه جامبو بگ والو دار

کیسه جامبو بگ (گونی جامبو بگ) به دلیل انعطاف پذیری و تحمل وزن تا 3000 کیلوگرم در بسته بندی بسیاری از مواد با حجم و وزن زیاد کاربرد دارد.

کیسه جامبو به جهت رفع نیاز پُر کردن، بارگیری و تخلیه آسان(به دلیل حجم بالا و سنگین بودن کیسه گونی جامبو) با درخواست مشتری با ابعاد مختلف، قیف(والو) در بالا و پایین کیسه و همچنین دسته های متعدد تولید می شود.

چاپ بر روی کیسه جامبو بگ

چاپ روی کیسه جامبو قابل انجام است. پارچه پلی پروپیلن بافته شده برای ساخت کیسه جامبو سطح مناسبی را برای چاپ آرم، اطلاعات محصول و سایر جزئیات بر روی کیسه ها فراهم می کند. این کار معمولاً با استفاده از روش‌های چاپ فلکسوگرافی یا چاپ گراور انجام می‌شود که امکان چاپ با کیفیت و بادوام روی کیسه‌ها را فراهم می‌کند. چاپ روی کیسه های جامبو بگ روش معمول در بسیاری از صنایع است، زیرا به کسب و کارها اجازه می دهد تا محصولات خود را برند کنند و اطلاعات مهمی را در اختیار مشتریان قرار دهند.

 • چاپ طرح مورد نظر بر روی پاکت کامپوزیت 3 لایه کاغذی نیز با کیفیت بالایی با استفاده از روش فلکسوگرافی در کارخانه اپال پلیمر انجام می گیرد.

فرایند تولید کیسه جامبو بگ (کیسه بیگ بگ) چگونه است؟

کیسه بیگ بگ

فرآیند تولید یک کیسه جامبوبگ یا بیگ بگ معمولاً شامل اکستروژن گرانول های پلی پروپیلن برای تولید نوارهای بلند پلی پروپیلن است و به دنبال آن نوار بر روی دستگاه های بافندگی تخصصی بافته می شود تا پارچه ای صاف ایجاد شود. در مرحله بعد کیسه جامبوبگ با اطلاعات لازم چاپ شده سپس پارچه را به پانل‌هایی برش می‌دهند، به یکدیگر دوخته می‌شوند تا بدنه کیسه را تشکیل دهند و ویژگی‌هایی مانند دسته های کیسه جامبوبگ و دهانه‌های تخلیه اضافه می‌شوند و قبل از بسته بندی و ارسال به مشتریان تحت کنترل کیفی قرار می گیرد.

کیسه جامبوبگ (گونی جامبوبگ) چه مزیتی نسبت به سایر مواد بسته بندی دارد؟

کیسه جامبوبگ 1 تنی

کیسه های جامبوبگ نسبت به سایر اشکال بسته بندی مزایای زیادی دارند، از جمله:

 1. جابجایی آسان: کیسه های جامبوبگ طوری طراحی شده اند که به راحتی با لیفتراک یا جک پالت حمل و نقل و جابجا شوند. کیسه ها دارای چهار حلقه گوشه هستند که به راحتی بلند شده و جابه جا می شوند.
 2. مقرون به صرفه: قیمت کیسه جامبوبگ نسبت به سایر اشکال بسته بندی پایین تر است و کیسه های جامبوبگ یک جایگزین مقرون به صرفه برای بسته بندی های سنتی مانند جعبه یا کارتن هستند. آنها سبک وزن هستند و اندازه بزرگ آنها امکان حمل و نگهداری مواد بیشتری را به یکباره فراهم می کند و هزینه های حمل و نقل و ذخیره سازی را کاهش می دهد.
 3. قابل تنظیم: کیسه های FIBC را می توان برای برآوردن نیازهای خاص محصول و حمل و نقل، با گزینه هایی برای اندازه ها، شکل ها و مکانیسم های مختلف بلند کردن، سفارشی کرد.

بیشترین کاربرد کیسه جامبوبگ چیست؟

کیسه جامبوبگ

رایج ترین استفاده از یک کیسه جامبوبگ که به آن کیسه بیگ بگ نیز گفته می شود، برای حمل و نقل و نگهداری مواد فله خشک است. این کیسه ها برای جابجایی حجم زیادی از مواد مانند محصولات غذایی، محصولات کشاورزی، مواد شیمیایی و مواد معدنی طراحی شده اند و معمولاً در صنایعی مانند کشاورزی، ساخت و ساز، مواد شیمیایی و معدن استفاده می شوند. توانایی ذخیره و حمل مقادیر زیادی از مواد در یک کیسه، آنها را به یک راه حل مقرون به صرفه و کارآمد برای بسیاری از مشاغل تبدیل می کند.

در کل کیسه جامبو بگ (گونی جامبو بگ) در بسته بندی چه موادی کاربرد دارد؟

کیسه جامبو بگ والو دار

گونی جامبوبگ انعطاف پذیر است و از مواد پلی پروپیلن (PP) ساخته شده است که برای ذخیره و حمل مواد فله خشک استفاده می شود. در اینجا برخی از کاربردهای کیسه جامبو بگ آورده شده است: به عنوان مثال :

 1. مواد شیمیایی و پتروشیمی: کیسه های جامبوبگ برای ذخیره و انتقال مواد شیمیایی مختلف مانند پودر، گرانول و پولک استفاده می شوند. آنها در صنعت پتروشیمی برای حمل و نقل مواد مانند رزین ها، پلیمرها و گلوله های پلاستیکی استفاده می شوند.
 2. کشاورزی: کیسه گونی جامبوبگ برای حمل و نقل و نگهداری محصولات کشاورزی مانند بذر، غلات و کود استفاده می شود. این کیسه ها همچنین برای ذخیره و حمل غذای حیوانات و مواد خام برای فرآوری مواد غذایی استفاده می شوند.
 3. ساخت و ساز: گونی جامبوبگ (کیسه جامبوبگ) در صنعت ساخت و ساز برای حمل و نگهداری مصالح ساختمانی مانند ماسه، شن و سیمان استفاده می شوند. همچنین از آنها برای دفع زباله و باقی مانده ها استفاده می شود.
 4. معدن: این کیسه ها در صنعت معدن برای حمل و نگهداری سنگ معدن و سایر مواد خام مانند زغال سنگ، شن و ماسه استفاده می شود.
 5. مواد غذایی: گونی جامبو بگ برای حمل و نقل و نگهداری محصولات غذایی و آشامیدنی مانند شکر، آرد، شیر خشک و دانه های قهوه استفاده می شود.
 6. مواد دارویی: کیسه جامبوبگ (گونی جامبوبگ) در صنعت داروسازی برای حمل و نقل و نگهداری مواد اولیه و محصولات نهایی مانند قرص ها و کپسول ها استفاده می شود.
 7. بازیافت: کیسه های جامبو بگ در صنعت بازیافت برای جمع آوری و حمل و نقل مواد قابل بازیافت مانند پلاستیک، کاغذ و فلز استفاده می شوند.

به طور کلی، کیسه جامبوبگ یک راه حل همه کاره و قیمت گونی جامبوبگ بسیار مقرون به صرفه برای ذخیره و حمل و نقل مواد فله خشک در صنایع مختلف است.

 • کاربرد های کیسه گونی جامبوبگ در مواردی با کیسه گونی لمینت یکسان است، با این تفاوت که کیسه های جامبوبگ برای حمل مواد با جرم و حجم زیاد تولید می شوند.

آیا کیسه جامبو بگ (گونی جامبو بگ) قابل بازیافت است؟

کیسه جامبوبگ دوستدار محیط زیست: کیسه های جامبوبگ نسبت به سایر اشکال بسته بندی گزینه سازگارتر با محیط زیست هستند. آنها قابل استفاده مجدد هستند و می توانند بازیافت شوند و ضایعات و اثرات زیست محیطی را کاهش دهند. پارچه کیسه جامبوبگ از پلی پروپیلن ساخته می شود که یک پلیمر ترموپلاستیک است که می تواند بازیافت شود.

جامبوبگ چیست؟

کیسه جامبوبگ گونی جامبو

جامبوبگ چیست: کیسه جامبوبگ (گونی جامبوبگ) که به عنوان کیسه بیگ بگ یا گونی بیگ بگ نیز شناخته می شود، یک کیسه بزرگ و انعطاف پذیر است که برای ذخیره و حمل مواد فله خشک استفاده می شود. این کیسه ها از پارچه پلی پروپیلن (PP) بافته شده ساخته می شوند و برای جابجایی حجم زیادی از مواد، از محصولات غذایی، محصولات کشاورزی، مواد شیمیایی و مواد معدنی گرفته تا مصالح ساختمانی طراحی شده اند. جامبو بگ ها دارای چهار دسته هستند که به آسانی با استفاده از لیفتراک یا جک پالت می توان آنها را بلند و جابه جا کرد. آنها یک راه حل بسته بندی مقرون به صرفه و کارآمد برای مشاغلی هستند که نیاز به حمل و نقل یا ذخیره حجم زیادی از مواد دارند.

کیسه جامبوبگ (کیسه بیگ بگ (BIG BAG)) از 1 لایه از جنس پلی پروپیلن (PP) تشکیل شده و بنا بر درخواست مشتری به صورت 2 لایه (لایه داخلی از جنس پلی پروپیلن (PP) و لایه بیرونی مخلوطی از جنس پلی پروپیلن و پلی اتیلن (لمینت)) نیز در کارخانه تولیدی جامبوبگ اپال پلیمر تولید می شوند، که تولید آن با دیگر کیسه ها کاملا متفاوت است. گونی جامبوبگ نسبت به سایر کیسه ها استحکام بسیار بیشتر و همچنین پارچه پلی پروپیلن (PP) بکار رفته در آن ضخامت زیادی دارد به همین سبب گونی جامبوبگ تحمل وزن تا 3000 کیلوگرم را دارد. جامبوبگ در اندازه های مختلف با سفارش دلخواه مشتری تولید می شود.

لایه داخلی کیسه جامبوبگ که از جنس رول گونی پلی پروپیلن (PP) ساده است، فقط با نخ به عرض 2 میلی متر تولید می شود و در تولید آن نخ هایی به عرض 2/5 میلی متر و 2/7  الی 3 میلی متر بکار نرفته است. بدیهی است که هر چقدر عرض نخ بکار رفته کمتر باشد مقاومت گونی نسبت به محصول داخل آن بیشتر است بنابراین کیسه جامبوبگ نسبت به سایر کیسه ها بسیار مستحکم و مقاوم تر است.

نخ 2 میلی متر کیسه جامبو بگ (نخ شکستگی)
مقاومت نخ 2 میلی متر (نخ شکستگی) 90%
کیسه جامبو نخ 2/5 تولید نمی شود.
مقاومت نخ 2/5 میلی متر 70%
کیسه جامبو نخ 2/7 الی 3 میلی متر تولید نمی شود.
مقاومت نخ 2/7 الی 3 میلی متر 60%

انواع روش های تولید کیسه جامبوبگ

روش های تولید جامبوبگ
شکل های متفاوت تولید کیسه های جامبوبگ : کیسه های جامبوبگ به شکل های متفاوتی از یکدیگر تولید میشوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

کیسه های جامبوبگ Q: این کیسه ها دارای بافل (پانل) های داخلی هستند که از برآمدگی کیسه های جامبوبگ پس از پُر شدن جلوگیری می کنند.

کیسه جامبوبگ 4 تکه (four panel): این مدل از کیسه های جامبو با چهار تکه جدا از هم که به هم دوخته شده اند ساخته میشوند. تنها ایراد کیسه های جامبوبگ 4 پنل، دوخت زیاد بکار رفته در این کیسه ها است، با این حال کیسه های 4 تکه به دلیل حفظ شکل خود در هنگام پُر شدن، برای نگهداری ایده آل هستند. کیسه های 4 پنل پس از پُر شدن شکل خود را بهتر از کیسه های U پنل حفظ می کنند.

کیسه جامبوبگ با قطعه زیرین U شکل (U Panel): این مدل از کیسه های جامبوبگ از 3 تکه پارچه مجزا ساخته می شوند. پارچه U شکل، قسمت زیرین و 2 قسمت کناری را تشکیل می دهد و 2 تکه پارچه ی دیگر به این قسمت دوخته می شوند. کیسه جامبوبگ U پنل پس از پُر شدن شکل خود را بهتر از جامبوبگ مدور حفظ می کند.

کیسه جامبوبگ مدور (circular panel): کیسه های جامبوبگ مدور از یک تکه پارچه لوله ای ساخته می شوند که دور تا دور کیسه را شامل می شود که امکان دوخت فقط برای بالا و پایین کیسه فراهم است. در هنگام پُر شدن کمترین شکل را در بین بقیه انواع کیسه های جامبوبگ حفظ می کنند.

انواع کیسه جامبوبگ از لحاظ دسته بکار رفته در آن

دسته بکار رفته در کیسه جامبوبگ
 • در بیشتر گونی های جامبوبگ، 4 دسته مقاوم به 4 راس بالایی کیسه به 2 شکل مختلف دوخته می شود.

1. چهار نقطه استاندارد (standard four point): در این مدل جامبوبگ 4 دسته به کیسه دوخته می شود که هر دسته به یکی از 4 راس بالایی دوخته می شود.

2. گوشه متقاطع (cross corner): در این مدل از کیسه های جامبوبگ 4 دسته به کیسه دوخته می شود که هر دسته به 2 دیواره مجاور هم دوخته می شود.
 
 • در بعضی از موارد دسته ای به کیسه جامبو بگ دوخته نمی شود و خود کیسه جامبوبگ به شکلی خاص و متفاوت تولید می شود، که از قسمت بالایی خود کیسه به عنوان دسته، برای جابجایی استفاده می شود. به این مدل کیسه گونی های جامبوبگ تک حلقه (Single Loop) می گویند.

انواع روش های مختلف بلند کردن کیسه جامبوبگ، پر کردن جامبوبگ و تخلیه جامبوبگ

مدل های مختلف کیسه جامبوبگ انواع کیسه جامبوبگ
انواع مدل های مختلف بلند کردن ، پر و تخلیه کردن و تولید کیسه جامبوبگ را در تصویر بالا مشاهده می کنید. هر کدام بطور جداگانه شرح داده میشود.

1. جابه جایی کیسه جامبوبگ (گونی جامبوبگ)

جابجایی کیسه جامبوبگ

 بلند کردن و جابجایی کیسه جامبوبگ: برای بلند کردن و جابجایی کیسه های جامبوبگ از لیفت تراک یا جرثقیل می توان استفاده کرد. دسته های مقاوم دوخته شده به کیسه های جامبوبگ امکان این جابجایی را می دهد.

2. پُر کردن کیسه جامبوبگ

پر کردن کیسه جامبوبگ

پر کردن کیسه های جامبوبگ : کیسه های جامبوبگ به روش های مختلفی پر میشوند و پر شدن کیسه های جامبوبگ به نوع و مدل خود کیسه جامبوبگ وابسته است.

 • پر کردن کیسه های جامبوبگ درپوش دار (FLAP TOP): در این کیسه های جامبوبگ درپوشی در قسمت ورودی وجود دارد که به راحتی باز و بسته میشود و کیسه از این ناحیه پر میشود. این درپوش تا حدی از مواد داخل کیسه جامبوبگ حفاظت میکند.
 • پر کردن کیسه های جامبوبگ دارای والو (دهانه) بالای مخروط (FILLING SPOUT WITH (CONE TOP: برای پر کردن این مدل از کیسه های جامبوبگ نیاز است که از دستگاه پر کن استفاده شود. بند هایی درون قیف بالای مخروط قرار دارد که ورودی قیف را بطور کامل می بندد و محتویات داخل این نوع کیسه جامبوبگ حفظ میشود.
 
 • پر کردن کیسه جامبوبگ دارای والو (قیف)(FILLING SPOUT TOP): تفاوتی در پر کردن این کیسه جامبوبگ با مورد بالا وجود ندارد و باید از پر کن استفاده شود.
 • پر کردن کیسه جامبوبگ (DUFFLE TOP): این کیسه ها دارای بند در دهانه ی ورودی هستند که پس از پر شدن کیسه ، با آن ها دهانه ورودی بسته میشود. برای پر کردن این کیسه ها نیازی به پر کن نیست.
 • پر کردن کیسه جامبوبگ با دهانه باز (OPEN TOP): در این مدل از کیسه جامبو بگ ورودی کیسه درپوش یا والو ندارد و به سادگی و بدون نیاز به پر کن، کیسه پر می شود.

3. تخلیه کیسه جامبوبگ

تخلیه کیسه جامبوبگ

تخلیه کردن کیسه های جامبوبگ: کیسه های جامبوبگ به روش های متفاوتی تخلیه می شوند و تخلیه کیسه های جامبوبگ به نوع و مدل خود کیسه جامبوبگ وابسته است.

 • تخلیه کیسه جامبوبگ تَه دافل (full bottom discharge): در این مدل کیسه های جامبوبگ دافل درقسمت پایین گونی جامبو بگ بکار رفته است که این قسمت بطور کامل باز می شود و محتویات کیسه جامبوبگ تخلیه می شود.
 • تخیله کیسه جامبوبگ دارای این کیسه ها دارای بند در دهانه خروجی قیف (والو) تخلیه هستند و در هنگام تخلیه کیسه با بازکردن این بند ها محتویات کیسه تخلیه می شود.در یکسری از موارد خاص با درخواست مشتریبرای قیف زیریتعبیه می شود.
 • تخلیه کیسه جامبوبگ دارای قیف زیرین (spouted bottom): تفاوتی در تخلیه این کیسه با مورد قبلی وجود ندارد. این کیسه نیز دارای بند هایی در قیف تخلیه جهت باز کردن خروجی کیسه است. در صورت نیاز درپوش نیز برای قیف خروجی زیرین قرار داده می شود.
 • تخلیه کیسه جامبوبگ تَه بسته (closed bottom): در این مدل کیسه جامبوبگ قیف (والو) تخلیه یا درپوش وجود ندارد و برای تخلیه از تَه کیسه، باید سوراخی در تَه کیسه ایجاد کرد.

پس از تولید یا در حین تولید با یکسری تغییر در کیسه جامبوبگ برای محصولات خاص ویژه میشوند. به عنوان مثال به 4 مورد از این تغییرات اشاره میکنیم: 

کیسه گونی جامبوبگ
 1. با اضافه کردن یک نایلون به داخل کیسه و دوخت آن با سر یا ته کیسه میتوان از کیسه جامبوبگ برای محصولات با ویژگی مش زیاد یا محصولات حساس به رطوبت استفاده کرد و تا حد زیادی از ورود و خروج رطوبت جلوگیری کرد.
 2.  این کیسه ها با درخواست مشتری به صورت قیف دار(والودار) نیز تولید و عرضه می شوند.
 3. میتوان با اضافه کردن یک لایه از جنس پلی پروپیلن PP + پلی اتیلن PE (لمینت) به لایه خارجی کیسه جامبوبگ این کیسه ها را در برابر رطوبت مقاوم ساخت.
 4. با درخواست مشتری جیب لیبل نیز به کیسه گونی جامبوبگ اضافه می شود.
 • کیسه گونی های ADSTAR کیسه هایی 2 لایه (PP+PE) و قیف دار هستند که بر خلاف سایر کیسه ها هیچ دوختی در آن ها بکار نرفته است.

کیسه جامبوبگ در بسته بندی، انبار و نگهداری محصولات مختلف استفاده می شود به عنوان مثال: پاکت سیمان، محصولات فله کیسه گچ، کیسه شن و ماسه، مواد شیمیایی و دیگر صنایع کاربرد دارد.

5/5 - (3 امتیاز)
تماس